سیستم برق خودرو و اجزا تشکیل دهنده آن

سیستم برق خودرو پیچیده ‌ترین و گسترده ‌ترین قسمت وسیله نقلیه است و از لحظه‌ ای که در خودرو را باز می ‌کنید تا زمانی ‌که موتور خودرو را خاموش می‌ کنید و در خودرو را قفل می ‌کنید، به ‌نوعی در حال استفاده از سیستم برق خودرو هستید، بنابراین بهتر است با جزئیات بیشتری راجع به سیستم برق خودرویتان مطلع باشید تا در مواقع لزوم بتوانید مشکلات خودرو را رفع کنید. سیستم برق خودرو زیر مجموعه اتاق خودرو به شمار می‌ رود و باتری قلب تپنده آن است. استارت خوردن، ایجاد اشتعال در موتور و کارکردن کامپیوتر به وسیله برق امکان پذیر می ‌شود. پس ایجاد هرگونه اختلال در سیستم برق رسانی خودرو می تواند مانع از روشن شدن و حرکت آن شود.

برق خودرو روز به روز گسترده تر و پیشرفته تر می شود، چون از یک طرف سیستم های جدید و متنوع بر روی خودرو قرار می گیرند و به حجم سخت افزاری برق خودرو اضافه می شود و هم صنعت الکترونیک روز به روز پیشرفته تر می شود و طبیعتاً این پیشرفت، در الکترونیک خودرو نیز اثر گذار خواهد بود. زیرا با پیشرفت الکترونیک، تجهیزات الکترونیکی خودرو نیز پیشرفته تر خواهند شد. حال می رسیم به پاسخ سیستم برق خودرو چیست، برق خودرو مجموعه ای از سیستم های الکتریکی و الکترونیکی که انرژی مورد نیاز خودرو را تامین می کنند، اساس سیم کشی خودرو را تشکیل می دهند. در این مجموعه قطعات زیادی وجود دارد که هر کدام وظیفه خاصی دارند، کارکرد دقیق همه این سیستم ها در مجموع موجب می شود تا انرژی ذخیره شده شیمیایی به صورت انرژی الکتریکی به دیگر قطعات برسد. هرگونه عیب و ایراد در این مجموعه موجب از دست رفتن عملکرد قطعات فنی خودرو می شود، در بسیاری از اتوموبیل های امروزی می توان رد پای سیم کشی برق خودرو را دید.

اجزا تشکیل دهنده سیستم برق خودرو

سیستم برق خودرو به طور کلی از پنج قسمت اصلی تشکیل شده است که عبارتند از:

  • تولید کننده برق
  • ذخیره کننده برق
  • توزیع کننده برق
  • کنترل کننده برق
  • مصرف کننده برق

پنج قسمت اصلی سیستم برق ‌رسانی خودرو، از قدیمی‌ ترین خودروها تا جدید ترین آن ‌ها وجود دارد، اگر چه نوع و عملکرد آن‌ ها متفاوت است. از کاربردهای این سیستم در خودرو می توان گفت که بخش ‌های اصلی مانند دزدگیر، چراغ‌ ها، سیستم ایموبلایزر و … با برق کار می ‌کنند. حتی استارت ماشین هم نیاز به برق دارد و در صورت مشکل پیدا کردن برق اتومبیل روشن کردن آن میسر نیست. سایر بخش‌ ها مانند سیستم صوتی و کامپیوتر هم نیاز به برق دارند. از همین رو می ‌توان متوجه شد که اهمیت صحت عمل‌ کرد آن تا چه تأثیرگذار است.

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی ترودو

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی ترودو که در زمینه فروش لوازم یدکی ماشین فعالیت دارد، یکی از معتبر ترین فروشگاه های عرضه کننده لوازم یدکی اصل و با کیفیت برای انواع خودرو ها می باشد. شما عزیزان می توانید لوازم یدکی مورد نیاز خودروتان را با بالاترین کیفیت و با مناسب ترین قیمت از فروشگاه ترودو خریداری کنید. فروشگاه آنلاین لوازم یدکی ترودو امکان خرید لوازم یدکی انواع خودروها را با ضمانت کیفیت و ضمانت اصالت گارانتی برای مشتریانش فراهم کرده است.

بیشتر بخوانید: سیستم مولد قدرت یا موتوری خودرو

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × دو =