آلترناتور چیست

آلترناتور با باتری کار می کند، تا برای اجزای الکتریکی در یک وسیله مانند خودرو، برق تولید کند. آشناترین کاربرد این قطعه در صنعت اتومبیل سازی است، آلترناتور یا دینام در خودرو تولید کننده برق است. آلترناتور آلترناتور های مغناطیس دائم ژنراتور هایی هستند که از مغناطیس دائمی برای میدان مغناطیسی خود استفاده می‌ کنند، در واقع آلترناتور انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌ کند تا بتوان از آن جریان برق را دریافت کرد. اکثر آلترناتور ها برای کاهش هزینه ی بیشتر از یک قسمت ثابت که ” استاتور ” نام دارد و از یک قسمت متحرک به نام “روتور” استفاده می‌ کنند، و با چرخش روتور درون استاتور یک میدان مغناطیسی تولید می شود که این میدان مغناطیسی باعث ایجاد جریان متناوب می‌ شود، همین امر است که باعث دریافت برق در خروجی دیزل ژنراتور می‌ شود.

اگر آلترناتور کمتر یا بیشتر از حد مجاز جریان تولید کند میزان میدان مغناطیسی اطراف هسته را افزایش یا کاهش می‌دهد تا خروجی برق ثابت شود، که این موضوع نشان دهنده میزان حساسیت روتور می باشد. تنها عاملی که توسط آن می توان  خروجی آلترناتور را کنترل کرد کنترل شدن شدت میدان مغناطیسی روتور می باشد و اینکار با کنترل جریان عبوری از سیم پیچ روتور انجام خواهد شد.یکی از وظایف این قطعه شارژ باتری و تامین توان مورد نیاز در زمان روشن بودن ماشین می باشد.

لوازم یدکی خودرو های چینی

اجزای آلترناتور

  • استاتور

همانطور که گفتیم استاتور قسمت ثابت ژنراتور می باشد که بدنه ای فلزی شکل دارد و خود استاتور نیز داری دو بخشه هسته ای بصورت شیار دار و سیم پیچ می باشد، که این سیم پیچ ها درون روتور داخل مرکز حوزه مغناطیسی قرار دارند. در اثر مجاورت روتور با بخش سیم پیچ جریان الکتریسته به وجود می آید.

  • روتور

یک سیم پیچ است که بصورت دورانی یا چرخشی عمل می‌کنددر واقع مجموعه ای است که وظیفه ی تولید حوزه مغناطیسی  را در آلترناتور بر عهده دارد

  • دیود ها

دیود قطعه ای است که جریان را فقط از یک سمت از خود عبور می دهد. آلترناتور مولد جریان متناوب می باشد جریان متناوب به جریانی گفته می شود که مسیر حرکت الکترون ها دائما تغییر می کند، زیرا قطعه اگر در چنین حالتی باشد دیگر قطب منفی و مثبت در این مسیر مفهومی نخواهد داشت، به همین علت آلترناتور ها نمی توانند باتری ماشین را شارژ کنند پس برای رفع این مشکل در سر آلترناتور ها دیود نصب می کنند.

  • جا زغالی به همراه زغال

جا زغالی دارای یک بدنه پلاستیکی به همراه یک فنر کوچک می باشد که جزء لوازم مصرفی دینام می باشد و برق خروجی دینام و آلترناتور از این قسمت عبور می کند.

  • پولی و پره خنک کننده

پولی و پره خنک کننده هر دو توسط یک خار به محور روتور متصل شده اند، هردو با هم می چرخند وهوا را از قسمت جلو وارد آلترناتور واز عقب از آن خارجش می کنند. این کار باعث خنک شدن قطعات آلترناتور می شود.

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی ترودو

فروشگاه آنلاین لوازم یدکی ترودو که در زمینه فروش لوازم یدکی ماشین فعالیت دارد، یکی از معتبر ترین فروشگاه های عرضه کننده لوازم یدکی اصل و با کیفیت برای انواع خودرو ها می باشد. شما عزیزان می توانید لوازم یدکی مورد نیاز خودروتان را با بالاترین کیفیت و با مناسب ترین قیمت از فروشگاه ترودو خریداری کنید. برای خرید لوازم یدکی از فروشگاه آنلاین ترودو کافی است به وب سایت ترودو مراجعه کنید، سپس با وارد کردن مدل خودرو و نام محصول در قسمت جستجو، محصول مورد نظر خود را خریداری کنید. ما با عرضه لوازم یدکی اصل و با کیفیت باعث افزایش عمر خودرو شما می شویم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =